توافق ایران و روسیه برای خرید هواپیمای مدرن مسافری

سورنا ستاری معاون علمی رئیس‌جمهور در حاشیه بازدید از نمایشگاه هوافضای روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به روسیه، در پاسخ به سؤالی درباره موضوع هواپیماهای مسافربری سوپر جت ۱۰۰ این هواپیما را یک هواپیمای فوق‌العاده معرفی کرد و اظهار داشت: این هواپیما توسط یک کنسرسیوم بین‌المللی ساخته می‌شود و ۸۰ درصد قطعات آن غربی و غیرروسی است.

ستاری با اشاره به برنامه‌ریزی برای خرید این هواپیما خاطرنشان کرد: این هواپیما با همکاری ایرباس و بوئینگ ساخته می‌شود و شرکت‌های هواپیمایی ایران برای در اختیار گرفتن این هواپیما علاقمندند چرا که هزینه های آن بسیار پایین است و ما ایرباس در این سایز ۱۰۰ نفره نداریم.

 اظهار داشت: با توجه به شباهت‌های سوپرجت ۱۰۰ با ایرباس مشکلی در تعمیر و نگهداری این هواپیما نخواهد بود.

بنابراطلاعات کسب شده توسط خبرنگار فارس، تاکنون سه ایرلاین ایرانی یعنی کیش‌ایر، زاگرس و کاسپین در خصوص هواپیمای سوپرجت با روس‌ها صحبت کردند.

سورنا ستاری همچنین از چندین توافقنامه میان ایران و روسیه در حوزه‌های هوایی، فضایی، علوم شناختی، سلول‌های بنیادین و .. و نیز ۳ تفاهمنامه با دانشگاه‌های بزرگ روسیه خبر داد و افزود: این موضوعات در جلسه امروز که اولین جلسه کمیسیون فناوری دو کشور است مطرح می‌شود.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: بحث‌های مربوط به این توافقنامه‌ها نهایی شده و تنها امضای آن مانده است.

معاون علمی رئیس‌جمهور مقطع کنونی را جهشی بزرگ در روابط میان دو کشور ایران و روسیه توصیف کرد و گفت:‌ البته بحث ما فقط خرید نبوده و انتقال دانش و فناوری نیز مورد نظر ماست و در عین حال ما نیز دستاوردهایی برای صادرات به روسیه داریم.

وی با بیان اینکه روس‌ها نوع نگاه خود را عوض کرده و همکاری‌های بین‌المللی را افزایش دادند، اظهار داشت: در پی آن هستیم که بتوانیم از فرصت‌های به دست آمده بیشترین بهره‌وری را در حوزه‌های علمی و فناوری ببریم.

4 پاسخ
 1. محمد
  محمد says:

  سلام
  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را لانچ
  کردیم.
  با توجه به اینکه شما هم در این
  زمینه فعال هستید خوشحال می شیم
  به ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.